גיד אכילס קצר אצל ילדים/ מבוגרים טיפול-הליכה על קצות האצבעות

מוטוריקה, יציבה, אורטופדיה והשמנת-יתר ילדים, נוער ומבוגרים

גיד אכילס קצר אצל ילדים/ מבוגרים, טיפול בקיצור גיד אכילס/ הליכה על קצות האצבעות, הארכת גיד אכילס/ טיפול מדעי וחדשני (טיפול טבעי ללא ניתוח) ובמבחר ענק של כלים המתקדמים מסוגם בעולם בשיטת 'Adaptive-Load'!

גיד אכילס קצר אצל ילדים/ מבוגרים, ילד הולך על קצות האצבעות/ הליכה על קצות האצבעות ומגוון רחב של בעיות אורטופדיות בילדיםמבוגרים בעיות אורטופדיות בכף הרגל והקרסול, זוכות למענה מדעי ומוביל בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load'). טיפול ממוקד במבחר כלים בלעדיים, מגוּבים במבחר תפיסות מדעיות חדשות שפותחו במוטוריקל, מביא לשינוי דפוסי (הרגלי) תנועה ויציבה שגויים בפרק זמן קצר יחסית, ומאפשר לילדכם/ לכם תרגול נוסף (עצמי) בבית!

גיד אכילס קצר אצל ילדים, הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים

גיד אכילס קצר אצל ילדים/ מקוצר: קיצור גיד אכילס חמור (severe shortness of achilles tendon) אצל ילד/ נער בן 14.5 המטופל במוטוריקל. הקיצור המשמעותי בא לידי ביטוי בין היתר בדפוס של הליכה על קצות האצבעות (בתמונה זו: עמידה סטטית, עם ניתוק עקבים דרמטי ולא רצוני מהקרקע) וקשיים ניכרים ביציבות/ שיווי משקל. מידע נוסף על מנח הבהונות ותמונות נוספות בתחתית הדף!

הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים טיפול מדעי וחדשני במוטוריקל
לאחר חודשיים (שמונה מפגשים) של טיפול להארכת גיד אכילס בלבד, הילד מסוגל סוף סוף לעמוד על העקבים בפעם הראשונה מזה 8 שנים ולגלות (להכיר) את עצמו מחדש!

עוד נשוב אל התמונות בהמשך הדף…

גיד אכילס מקוצר/ קצר אצל ילדים/ מבוגרים, עשוי להיות פועל יוצא של מספר גורמים, בהם:

 • הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים/ מבוגרים (ילד הולך על קצות האצבעות לאורך זמן) עקב רגישות תחושתית ב- כפות רגליים (טקטילית/ מגע) הרגלי יציבה ותנועה שגויים (בקרה תנועתית לקויה אצל ילדים/ העדפת הליכה על קצות האצבעות ואי שימוש בטווח התנועה המלא של הקרסול, שעשויה במשך הזמן ליצור קיצור נרכש בגיד אכילס…),

 • טונוס שרירים גבוה אצל ילדיםטונוס שרירים גבוה אצל מבוגרים

 • קיצור שרירים (triceps surae) נרכש בהפרעת היפוטוניה אצל ילדים או קיצור שרירים מולד,

 • בעקבות club foot מולד/ בינקות (טיפול במוטוריקל מעניק מענה גם לטובת הארכת גיד אכילס קלאב פוט),

 • ילד בן 6 הולך על קצות האצבעות (גם בגיל צעיר או מבוגר יותר, ילד הולך על קצות האצבעות) עקב חוסר קונפורמיות, התרסה כנגד הסמכות ההורית ("לעשות דווקא") או בעיות רגשיות,

 • דימוי עצמי נמוך על רקע מצב של ילד נמוך (בגובה/ אחוזון גדילה) בהשוואה לבני כיתתו לדוג', בעקבותיו עמידה/ ילד הולך על קצות האצבעות מתוך רצון להסוות את פערי הגובה,

ראו: בעיות גובה אצל ילדים/ בעיות גדילה אצל ילדים | איך לגבוה בגיל ההתבגרותאיך לגבוה בגיל 25איך להוסיף גובהאיך אפשר להוסיף גובה | איך להיות גבוה יותראיך להיות יותר גבוהאיך לא להיות נמוכההוספת גובה ללא ניתוחתוספת גובהתרגילי מתיחה לגביהה.

 

וכן,

 • בעיות נוירולוגיות כגון שיתוק מוחין (cp)

 • מחלות גנטיות כגון cmt ("שארקו מארי טות")

 • הליכה על קצות האצבעות אוטיזם. שכיחות גבוהה יחסית של ילדים המצויים על הרצף האוטיסטי (ASD) ומראים דפוס של הליכה על קצות האצבעות, היוצרת קיצור נרכש בגיד אכילס עם השנים!

קיצור גיד אכילס בילדים/ מבוגרים עשוי לבוא לעיתים לידי ביטוי בצד אחד של הגוף בלבד (לדוגמא גיד אכילס קצר ברגל ימין, מלווה ב- מתח שרירים מוגבר באותה רגל וגם ביד ימין) עקב פגיעה נוירולוגית (בדוגמא זו, צד שמאל של המוח/ אונה שמאלית) כדוגמת שיתוק מוחין (cp). נראה את הילד/ מבוגר הולכים עם רגל ימין על קצות האצבעות (הליכה על קצות האצבעות ברגל אחת/ באופן א-סימטרי) ועם מרפק ימין בכפיפה (גם כן, אסימטרית).

דוגמא נוספת, הבדל באורך רגליים (leg length discrepancy) עשוי "לאלץ" או לעודד את הילד להגביה את העקב ברגל הקצרה וללכת על קצות האצבעות ברגל זו (הליכה על קצות האצבעות ברגל אחת) דבר המייצר קיצור אסימטרי של גיד אכילס.

לעיתים, קיצור גיד אכילס ילדים/ קיצור שרירי השוק (calf) מהווים ביטוי למגבלה בתנועת הכפיפה הגבית בקרסול, pes equinus foot. לעיתים, ישתמש הילד בפיצוי לאותה מגבלה בכפיפה הגבית בקרסול (על רקע של גיד אכילס קצר/ מקוצר, או שרירים קצרים), "פיצוי" שיבוא לידי ביטוי בהגדלת פרונציה ברגל (ראו: פרונציה של כף הרגל טיפול) דבר מזיק לכשעצמו (מידע נוסף בהמשך הדף).

הבת שלנו הולכת על קצות האצבעות, הדבר לא נראה טוב ומפריע לנו מבחינה אסתטית…

רבים מההורים הפונים אלינו בעניין גיד אכילס קצר אצל הילד/ה, מוטרדים דווקא מהפן האסתטי, כלומר מהנראות של סגנון הליכה על קצות האצבעות. הדבר נובע בעיקר מחוסר מודעות וחוסר הבנה בפוטנציאל הנפיץ (כן, לא פחות מכך) של אותה דריכה/ הליכה על קצות האצבעות על בריאות השלד, המפרקים ואף היציבה עם הזמן!

 

אם תעמיקו בקריאה בדף, תוכלו לגלות שהליכה נכונה/ דריכה נכונה מתחילה בעצם העקב (חלק חיצוני של העקב) ומסתיימת בבהונות ולא באופן מקרי! מעבר לעובדה שעצם העקב (calcaneus) אמורה לשאת בעמידה סטטית (יציבה נכונה בעמידה) כ- 50% ממשקל הגוף (!) העמסת משקל ראשונית ונכונה עליה משרתת אינטרסים חשובים של פיזור עומסים יעיל, העברת כוחות פיזיקליים לקרקע תוך שמירה על המפרקים ועמוד השדרה, יצירת רצף בהליכה (Gait cycle) תוך חיסכון אנרגטי ועוד.

 

תוכלו ללמוד שבעת ריצה לדוגמא, העומסים על כל כף רגל עשויים להגיע לעד פי ארבעה או חמישה ממשקל הגוף ולכן, בלימת עומסים יעילה היא דבר הכרחי וליתר דיוק, קריטי!

 

מוזמנים להעמיק בקריאה בפסקאות הבאות ולהבין, עד כמה טיפול בגיד אכילס קצר הוא דבר קריטי, בראש ובראשונה ברמה הבריאותית!

מי אנחנו? מהי שיטת 'Adaptive-Load'?

שיטת מוטוריקל ('Adaptive-Load') הינה 'סטארט-אפ' ישראלי בפיזיותרפיה¹, שיטת טיפול חדשנית ו-'פורצת-דרך' הנצמדת לדיסיפלינות מדעיות שונות (אנטומיה, קינזיולוגיה, ביומכניקה, פיסיקה ועוד..) שפותחה במהלך שני העשורים האחרונים לטובת ספקטרום רחב של בעיות מוטוריותאורטופדיות וכן יציבה לקויה. שיטת הטיפול שלנו מביאה לעולם חדשנות מדעית עניפה בכל אחד מתחומי התמחותנו, נוסף על מבחר עצום של כלי טיפול מקוריים, יצירתיים וחדשניים.

שיטתנו נכנסה בין היתר לאקדמיה ולכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics). 

 

¹אייל ציוני, מפתח שיטת הטיפול ומומחה למוטוריקה ויציבה/ אורטופדיה, מגיע מתחום שנקרא 'רפואת-ספורט', עם התמחות ספציפית במוטוריקה ויציבה (3 שנות התמחות) באגף לרפואת ספורט, המכללה האקדמית בוינגייט, נוסף על לימודי קינזיולוגיה ופתוקינזיולוגיה² בחוג לפיזיותרפיה באוניברסיטת חיפה. וכן, התפתחות הילד בגיל הרך, בית הספר לרפואה אוניברסיטת ת"א (לימודי המשך ברפואה).

רקע אקדמי ומקצועי מלא לרשותכם בדף אייל ציוני- כרטיס ביקור מדעי.

²קינזיולוגיה ופתוקינזיולוגיה – תורת התנועה ולקויות/ פתולוגיות בשלד ורקמות החיבור בהיבטים מוטוריים, יציבתיים וגם אורטופדיים.

אייל צבר ניסיון קליני של מעל 20 שנה בתחום היציבתי-אורטופדיעם פיתוח מתמיד ויישום קליני של מעל 4,500 (!) כלי טיפול מדעיים וחדשניים בכל תחומי התמחותו (מאות רבות מתוכם בתחום היציבתי-אורטופדי!) לטובת גיד אגילס קצר ו- הליכה על קצות האצבעות, קריסת קשת כף רגל, פלטפוס ברגל, כפות רגליים פונות פנימה, טריקת ברך ועוד, נוסף על חדשנות מדעית עניפה, כלומר רציונל מדעי חדש ותפיסות טיפול חדשניות באורטופדיה/ יציבה וביתר תחומי התמחותו!

נוסף על העיסוק הקליני, מרצה אייל על שיטתו לפורומים רפואיים שונים, נוסף על הרצאת ארגונומיה ויציבה לחברות הייטק, ארגונים, מוסדות ממשלתיים ועוד.

נשמח להציע גם לכם/ לילדכם את כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם, כדי להאריך את גיד אכילס ולאפשר דריכה נכונה על העקב!

גיד אכילס קצר/ ילד הולך על קצות האצבעות לאורך זמן, מדוע טיפול הוא דבר הכרחי/ קריטי?

הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים (ילד הולך על קצות האצבעות לאורך זמן) ואף מבוגרים מייצרת קיצור נרכש בגיד אכילס. גיד אכילס קצר מחייב טיפול לאור הגורמים הבאים:

 • במצב של עמידה נכונה/ יציבה נכונה, משקל הגוף נחלק/ מתחלק בצורה סימטרית על החלק האחורי של כף הרגל (rearfoot) וחלקה הקדמי (forefoot) כך ש- 50% ממשקל הגוף לערך נתמכים על עצם העקב (calcaneus). עמידה ו/או הליכה על קצות האצבעות יוצרים העתקת/ הסטת משקל והעמסה אסימטרית מוגברת על חלקה הקדמי של כף הרגל, דבר היוצר שחיקת יתר של המפרקים, מעטפות מפרקיות, רצועות, שרירים, גידים ועוד,

 • נוסף על כך, הליכה על קצות האצבעות והעמסת משקל לא נכונה על כפות הרגליים (דריכה לא נכונה) יוצרת פוטנציאל שלילי לכאב/ פציעות גם בבירכיים, אגן ועמוד השדרה, בשל השפעות 'השרשרת הקינמטית' (עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משליכה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו..),

 • הליכה על קצות האצבעות והיעדר דריכה על העקב יוצרים שיבוש בתפקוד מנגנונים ביומכניים חשובים ביותר בגופנו (כדוגמת windlass mechanism of the foot), בדיוק אותם מנגנונים הפועלים במטרה להפחית עומסים ולייעל מבחינה אנרגטית את ההליכה (מידע נרחב בהמשך הדף),
 • קיצור בגיד אכילס יוצר שינוי בסכמת הגוף שלנו (מידע נוסף בהמשך הדף) ובתבניות התנועה ועלול לשבש תפקודי שיווי משקל בסיסיים (ופגיעה בפונקציות יומיומיות/ ADL כדוגמת ירידה במדרגות ללא היתמכות במעקה, לבישה עצמאית של מכנסיים בעמידה, רחצה וכיו"ב) ואם לא די בכך, גם לייצר סרבול מוטורי לכל דבר ועניין, הן בשל תבניות התנועה השגויות וקשיים נלווים בשיווי משקל והן בשל הימנעות מפעילות גופנית במצבים של קיצור חמור בגיד אכילס והיעדר התנסות מוטורית מספקת. ההשלכות השליליות המתוארות בפסקה זו אינן פרי דמיוננו. דוגמא לכך היא מטופל בן 14.5, נער חיוני ואינטליגנט שטופל אצלנו, וחווה בדיוק את הקשיים המתוארים לפני שהגיע אלינו. מידע נוסף אודות אותו נער (כולל תמונות המדברות בעד עצמן) בהמשך הדף!

 • קיצור גיד אכילס עלול להוביל לפגיעה בדימוי הגוף/ דימוי עצמי נמוך*,

*וכמובן, כפי שציינו בהמשך הדף, הדבר פועל לשני הכיוונים, כלומר, גם דימוי עצמי נמוך עלול להוביל לקיצור נרכש בגיד אכילס…

 • קיצור גיד אכילס הינו בגדר "כדור שלג במדרון". דחיית טיפול בגיד אכילס קצר עלולה להחמיר את הקיצור ולייצר פרוגנוזה (צפי לתיקון) פחות טובה. למרות האמור, שיטת הטיפול החדשנית שלנו מאפשרת טיפול גם במקרים של קיצור קיצוני בגיד, אך "במחיר" של טיפול ממושך יותר, במהלכו ייצטרך המטופל גם לעבוד קשה יותר!

 

גיד אכילס קצר?
אל תעשו טעות, חשוב לטפל בִדְ-חִי-Foot! דריכה נכונה? כי מדובר בגוף, לא מכונה!

ואגב:

1. ברוכים הבאים לאתרנו המחודש! מוזמנים ליהנות מהתוכן המדעי העשיר, גם בהקשר גיד אכילס קצר אצל ילדים/ מבוגרים/ הליכה על קצות האצבעות.

2. תוהים מדוע איננו מחוברים לוואטסאפ? הסבר מדויק בדף ארגונומיה מחשב | ארגונומיה ישיבה נכונה וכן, קיפוזיס טיפול (קיפוזיס ילדים | קיפוזיס מבוגרים | טיפול בקיפוזיס).

 

עניין טכני קצר לפני שנמשיך…

 

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא אנשים המחפשים טיפול מדעי, מקצועי ומוביל (אחת ולתמיד…)! 

 

איננו מעניקים טיפול בגיד אכילס קצר אצל ילדים/ מבוגרים באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

  

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו/ חייו האישיים! שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו…). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד,  כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי… (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

 

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר 18 שנה (2006-2024)!

 

 מוטוריקל –  הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים/ פיזיותרפיה למבוגרים או כירופרקטיקה!

 

מוטוריקל - חלשים בעיצוב, חלשים במדיה


אבל... מובילים במוטוריקה, יציבה ו- אורטופדיה!

גיד אכילס קצר/ הליכה על קצות האצבעות – למה דווקא טיפול במוטוריקל ?

גיד אכילס קצר – מהן ההשלכות השליליות של הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים/ הליכה על קצות האצבעות אצל מבוגרים ברמה אורטופדית/ יציבתית?

כפי שהזכרנו לעיל, דריכה נכונה על כף הרגל בעת הליכה, מתחילה בקצה העקב (שלב ה- heel strike, שלב ראשוני במחזור ההליכה) וליתר דיוק, בחלקו החיצוני (לטרלי) של קצה העקב. עם התמשכות מחזור ההליכה, משקל הגוף מתקדם/ מועבר בהדרגה לחלקה הקדמי של כף הרגל (forefoot) והמדיאלי* (פנימי). לראשית המגע עם הקרקע, בעת הנחת חלקו החיצוני של העקב (שלב הדריכה המוקדמת/ initial contact, ראו תמונה) יש משמעות ביומכנית ייחודית ומכרעת, המתבטאת בשורה של תגובות מהירות. על מה מדובר?

הליכה נכונה כף רגל, התפלגות משקל הגוף על כף הרגל בעת מחזור ההליכה

דריכה נכונה על כף הרגל: התפלגות נכונה של משקל הגוף לאורך כף הרגל בעת הדריכה (שלב ה- Stance בהליכה). מתוך Saidoff & McDonough, 2002

ננסה לתאר זאת בקצרה: הנחת העקב על הקרקע יוצרת תגובה של החזר כוחות מהקרקע (Ground reaction force). אותו החזר כוחות יוצר "אפקט דומינו" שתחילתו הגדלת ה- פרונציה של כף הרגל (מנח eversion) וסיבוב עצם השוק (tibia) פנימה וסופו בחזרה של כף הרגל למצב של "מנוף קשיח" (rigid lever) עם סופינציה (תיקון הקריסה) וסיבוב עצם השוק כלפי חוץ, בעת שמשקל הגוף עובר אל השפה הפנימית של כף הרגל*.

 

ובמילים פשוטות יותר, אותם תהליכים ביומכניים מהירים (המתרחשים בפרקי זמן של שברירי שנייה) מאפשרים בלימת עומסים יעילה (העברת כוחות לקרקע) והתאמת מפרקי כף רגל לאופי/ צורת המשטח עליו אנו דורכים ברגע נתון (צורך המכונה בשפה המקצועית "Loose adapter") לצורך הגנה על מפרקי הגוף (מכפות הרגליים ועד עמוד השדרה) מחד, ו"איסוף" המפרקים למנח המאפשר גיוס כוח יעיל (אותו "מנוף קשיח") להמשך דחיפת הקרקע והעתקת מרכז הכובד לפנים מאידך (האינטרס החשוב ביותר בהליכה!) תוך שימור יעילות ביומכנית וגם אנרגטית ברצף ההליכה (Gait cycle).

 

לפיכך, כל מצב בו ילד הולך על קצות האצבעות/ ילד בעל גיד אכילס קצר מחייב אבחון וגם טיפול ללא דיחוי! לא זו בלבד שאותם ילדים (וגם מבוגרים, במקרה של הליכה על קצות האצבעות אצל מבוגרים) נתונים למעגל קסמים של קיצור בגיד אכילס (קיצור נוסף, עקבי ומתמשך) אלא גם לעומסים אסימטריים מוגברים על השלד ופציעות אורטופדיות (גפיים וגם עמוד השדרה) עם השנים!

 

*התפלגות משקל הגוף מהשפה החיצונית של כף הרגל אל זו הפנימית, משרת אינטרס נוסף וחשוב במיוחד, של מעבר מהיר ויעיל בין בלימה איכותית, לדחיפה (push off) יעילה של הקרקע (windlass mechanism of the foot). ראו מידע חשוב מאוד בנושא זה בדף פרונציה של כף הרגל.

מוטוריקל- מביאים לכם אורTOPידע* גם באורטופדיה!

  *אורTOPידע הוא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

 

ראו גם: סלוגן לעסק | סלוגן שירות | סלוגן לעסק דוגמאות | סלוגנים מנצחים | סלוגנים טובים | סלוגנים בעברית.

דיברנו על הרגלי יציבה ותנועה שגויים המאיצים/ משמרים מצב של גיד אכילס קצר. חשוב לציין כי גם אם הילד נענה להנחיית ההורים/ רופאים, ומשנה בשלב מסוים את הרגלי היציבה והתנועה השגויים שלו, גיד אכילס עלול (עדיין) להוסיף ולהתקצר במידה איטית אך רציפה, בשל טונוס השרירים הפיזיולוגי, המביא את כפות הרגליים למנח של plantar flexion/ pes equinus במהלך שנת הלילה (דבר נורמלי, הקיים אצל כולנו). לידיעתכם, בהקשר הנוכחי, מצאנו גם כי באותו אופן מתנהלים שרירי היציבה שלנו (זוקפי הגב) ומתקצרים במהלך שנת הלילה. ראו מידע נוסף בפסקה שכותרתה "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו" בדף יציבה ותנועהיציבה לא נכונה.

 

אל דאגה, נעניק לכם הנחיות מדויקות לטובת מנח שכיבה נכון (במצב של עירות*) והמלצות לרכישת עזרים (בעת הצורך) למניעת החמרת קיצור גיד אכילס במהלך שנת הלילה!

*במצב שינה אנו בחוסר הכרה, לכן אין לנו שליטה מודעת על מנח הגוף.

 

טיפול בגיד אכילס קצר/ טיפול בקיצור גיד אכילס אצל ילדים/ מבוגרים, טיפול ב- pes equinus foot וכן, הליכה על קצות האצבעות בכלים המתקדמים מסוגם במוטוריקל

טיפול בגיד אכילס קצר/ טיפול בקיצור גיד אכילס אצל ילדים/ מבוגרים, טיפול בהליכה על קצות האצבעות במוטוריקל כולל מבחר תרגילי PNF מתוחכמים, מבחר מתיחות פסיביות חדשניות, ממוקדות ומתוחכמות (גיד אכילס מתיחה, תרגילי מתיחה מקצועיים הנעשים ע"י המטפל), מתיחות פסיביות וחדשניות של קבוצות שרירים הנמצאות במנח מקוצר (triceps surae, hamstring) וכמובן כלים חדשניים לטובת מתיחת/ הארכת גיד אכילס, טיפול בטונוס שרירים גבוה וכן תרגילי תנועה מתקדמים בקליניקה ותרגילים לביצוע עצמי בבית, לשמירת השיפור שהושג הודות לאותו טיפול!

 

תפיסת העולם במוטוריקל: קשה באימונים?-מוטוריקל בחיים

כאמור, קיצור בגיד אכילס מביא פעמים רבות ילדים (וכמובן גם מבוגרים) לסגל לעצמם באופן בלתי מודע מנח פרונציית יתר (פרונציה של כף הרגלפרונציה בכף הרגל אצל ילדים) כדי לנסות לפצות על אותו קיצור בגיד, מתוקף כך שמנח פרונציה של כף הרגל מורכב ממס' תנועות, שאחת מהן היא כפיפה גבית (Dorsiflexion) במפרק הקרסול (אנו מגדירים אותה "כפיפה גבית מדומה"), בדיוק אותה תנועה הנמצאת בחסר במקרה של גיד אכילס מקוצר! עם זאת, באופן פרדוקסלי וברוח הביטוי "אליה וקוץ בה"(*), אותה פרונציית יתר עולוה להיות בעייתית עד מאוד ולייצר עם השנים בעיות אורטופדיות בברךבעיות אורטופדיות בכף הרגל, פציעות וכאבים שלא ניתן להקל בהם ראש**.

 

מסיבה זו, טיפול בגיד אכילס קצר, חייב לכלול התייחסות/ טיפול ספציפי גם לאותה פרונציה מפצה, מפני שבהיעדר טיפול כזה, אותה פרונציה מפצה ונרכשת תישאר על כנה (כפי שהיא) גם לאחר הארכת גיד אכילס! אך אל דאגה, במוטוריקל מבחר ענק של כלי טיפול חדשניים, מגובים בתפיסות מדעיות חדשות ופורצות דרך גם לטובת טיפול/ תיקון פרונציה של כף הרגל, כך שלאחר הארכת גיד אכילס קצר, כל ילד/ מבוגר נהנה ממענה מדעי מדויק המביא את מפרקי כף הרגל למנח אנטומי נכון, ללא שיירים (שאריות) מזיקים!

 

*משמעות הביטוי אליה וקוץ בה היא דבר מובחר, שיש בו פגם.

**כפי שהסברנו מוקדם יותר וכפי שתוכלו לקרוא גם בהמשך הדף, העמסת משקל לא נכונה על כפות הרגליים (דריכה לא נכונה) יוצרת פוטנציאל שלילי לפציעות גם בבירכיים, אגן ועמוד השדרה, בשל אותה 'שרשרת קינמטית'.

 מוטוריקל - שוברים הרגלים רעים, מבלי לשבור את הרגליים!

הליכה על קצות האצבעות ו- "כוחו של הֶרְגֵּל", כיצד ניתן לסגל תבניות תנועה חדשות לאחר שנים בהן ילד הולך על קצות האצבעות?

כולנו יודעים עד כמה קשה להיפטר מהרגלים מזיקים. כך לדוגמא, להתרגל ליישר את הגב, אחרי שנים של הליכה כפופה, או לשנות סגנון הליכה, לאחר שנים של הליכה לא נכונההליכה לא ישרה. אנו נוטים לאמץ עפי"ר את תבניות התנועה והיציבה החסכוניות יותר מבחינה אנרגטית ואת אלה הנוחות והמוכרות לנו (ברוח הביטוי "כוחו של הרגל"). אל דאגה, אתם לא לבד!

 

טיפול בגיד אכילס קצר במוטוריקל שם דגש חזק על הטמעת תבניות תנועה חדשות ונכונות, בעזרת מגוון טכניקות ביופידבק מתוחכמות, תוך תרגול הנעשה הן בקליניקה והן בבית ומאפשר להיפטר מתבניות התנועה הישנות והמזיקות של הליכה על קצות האצבעות. באופן זה, לאחר הארכת גיד אכילס אנו קוטעים גם את מעגל הקסמים השלילי של אותם גורמים שהניבו/ הזינו את התקצרות גיד אכילס ועולים על דרך המלך 💪

(ראו גם: שיפור סגנון הליכה | הליכה נכונה כף רגל | קואורדינציה בהליכה).

כוחו של הֶרְגֵּל  Vs כוחה של הַרֶגֶל
אל דאגה, כוחה של הרגל יתפוס פיקוד ויישא בנטל!*

*פירושו של דבר, שכוחה של הרגל יהיה על העליונה- חיזוק שרירים ספציפי לתיקון פרונציה בכף הרגל אצל ילדים (שהוזכר קודם כלקות מפצה) יניב רגליים חזקות שיצליחו לשבש/ להפחית את השימוש בהרגלים הרעים** (קריסת קשת כף הרגלשבעקבותיה בא אותו קיצור גיד אכילס ו- הליכה על קצות האצבעות)

**הדבר מותנה בכך שהילד יפעיל מודעות (נסייע לו גם בכך 🙂

קיצור בגיד אכילס/ הליכה על קצות האצבעות ילדים צעירים:

מגיעים אלינו מעת לעת גם ילדים צעירים המציגים דפוס הליכה על קצות האצבעות ו- גיד אכילס קצר. ברשותנו מבחר תרגילים חווייתיים שפותחו במיוחד עבור אותם קטנטנים, כדי לגייס אותם לשיתוף פעולה גם בתרגילי מתיחה פחות נעימים!

 

נוסף על כך וחשוב במיוחד, פיזיו-סטנדאפיסט/ מצחי-Cool אמיתי צמוד לילדכם!

פיזיו-סטנדאפיסט צמוד לילדכם >>

חוששים כי ילדכם "יעשה שריר" ולא ירצה לשתף עימנו פעולה?

 

 טיפול בגיד אכילס קצר במוטוריקל דורש מכל ילד ובעיקר מהקטנטנים התמודדות עם תרגילי מתיחה בעצימות העולה לעיתים על מתיחת שריר רגילהאך בה בעת מהווה עבורם חוויה נעימה באופן יחסי!! תוהים כיצד?

 

ובכן, לאייל שפה משותפת ומשעשעת במיוחד עם ילדים (גם עם קטנטנים), כך שהתואר "פיזיו-סטנדאפיסט" (שהוענק לו ע"י אחד ההורים לפני שנים רבות…) אינו מקרי. בזכות כימיה מיוחדת בין המטפל לילד, גם עבודה קשה ופחות נעימה הופכת לאפשרית ואף מהנה 🙂

 

ואפרופו פיזיו-סטנדאפיסט, לאחר שנים רבות בהן קורע ילדים מצחוק בעת טיפול בגיד אכילס קצר/ גיד אכילס קצר טיפול, יוצא אייל במופע סטנד אפ ייחודי ומגניב במיוחד לילדים. ראו: סטנדאפ ילדים | סטנד אפ לילדים ליום הולדת | סטנדאפיסט ליום הולדת | יום הולדת סטנדאפ לילדים | מופע סטנד אפ לילדים).

 

גיד אכילס קצר משמעותית? אורטופד המליץ לכם על ניתוח הארכת גיד אכילס? חכו רגע! אל תמהרו ללכת על ניתוח להארכת גיד אכילס! יש לנו מבחר ענק של כלים בלעדיים וחדשניים, גם כלים "אגרסיביים" לטובת קיצור חמור בגיד אכילס (severe shortness of achilles tendon).

 

נשוב אל אותו נער בן 14.5 שטופל במוטוריקל. טיפול בגיד אכילס קצר דרמטית במקרה זה, חייב הטמעת תבניות תנועה חדשות ובלתי מוכרות, בדיוק כמו רכישת שפה חדשה. עבור אותו נער,  עצם העקב (calcaneus) אינה חלק אינטגרלי מהגוף שלו, כוונתנו לכך, שגם לאחר חודשיים של טיפול (במקרה הספציפי שלו, פעמיים בשבוע) במהלכם הנער הגיע אלינו וגם לאחר שגיד אכילס כבר התארך באופן דרמטי, על אף משך הטיפול הקצר (כפי תוכלו לראות בבירור בתמונות הבאות) הנער אינו מסוגל עדיין (אל דאגה, זמנית בלבד) ללכת בתבניות תנועה נכונות ולדרוך בחופשיות על העקבים*. הדבר נובע מכך שאין באפשרותו להשיג יציבות במנח היציבתי החדש והבלתי מוכר למערכות גופו ובמילים אחרות, סכמת הגוף (body schemeשל אותו נער צריכה להתעדכן!

 

*נוסף על כך, העור באיזור העקב אצל אותו נער ממש רך ועדין (בניגוד לכל נער ממוצע, המפתח עם השנים עור קשה באיזור העקב, הודות להעמסת משקל נכונה וכגורם הגנה מפני שחיקה ויבלות/ חתכים בעקב…).

 

ברור לפיכך, כי טיפול בגיד אכילס קצר הוא נושא מורכב, הדורש ידע מדעי נרחב!

 

טיפול להארכת גיד אכילס קצר ו- data base?

אז אכן, ממש כמו מסדי נתונים (data base) במחשבים, גם המוח שלנו ניזון ממערכת של קלטים (inputs/ "רישום סנסורי") המועברים באופן תמידי דרך מערכות החישה והתנועה השונות הפזורות בגוף (בין היתר, מצויות במפרקים, בגידים ובשרירים). הליכה על קצות האצבעות ארוכת טווח (במקרה של אותו ילד/ נער, מדובר על למעלה מ- 8 שנים של הליכה על קצות האצבעות) מחייבת/ מסגלת את מערכת שיווי המשקל ומערכת התחושה העמוקה לגייס את השרירים ואת הרפלקסים היציבתיים לתבנית (pattern) מסוימת של תגובות/ תנועות, כדי להצליח לשמור על שיווי משקל במצב היציבתי הנתון. אותן תבניות שיווי משקל לקויות במיוחד ואף מזיקות (לטווח הארוך) כבר נטמעו (ממש נצרבו) במערכת והפכו לחלק אינטגרלי מרפרטואר התנועות היומיומיות (סכמת גוף) של אותו נער בעל גיד אכילס קצר!

 

*חשוב מאוד להדגיש, כי גם לאחר שנים רבות של הליכה על קצות האצבעות, ועל אף אמירתנו כי אותו נער כבר הטמיע תבניות שיווי משקל ותנועה בהתאם למצב היציבתי-אורטופדי הנתון שלו, אותן תבניות תנועה שהוטמעו ואמורות להיות מוכרות לו, עדיין אינן מאפשרות לו לעמוד בצורה יציבה באופן פרדוקסלי אך מובן** ומקשות באופן ניכר על רוב פעולות היומיום (ADL) כדוגמת לבישה עצמאית במצב עמידה (לבישת מכנסיים, יציבות במקלחת ועוד) שלא לדבר על ירידה במדרגות ללא היתמכות במעקה, עמידה יציבה ברחוב או עמידה באוטובוס בעת נסיעה, ורק נזכיר שמדובר בנער בן 14.5 בריא וחיוני, שאינו מסוגל להיות עצמאי בשל אותו קיצור בגיד אכילס!

 

חשוב לציין, כי קשייו של אותו נער מקסים אינם מסתכמים בקשיים מוטוריים/ יציבתיים/ אורטופדיים (סרבול מוטורי, שיווי משקל נמוך) אלא גם בפן הרגשי. אותו נער נמנע לחלוטין מזה מספר שנים ממפגש עם חברים ומעדיף להסתגר בבית עם הסמארטפון והמחשב. הדימוי העצמי של אותו נער נמוך משמעותית. בדיוק לשם כך אנו כאן! (ראו גם דף שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים).

 

ואם נשוב להתמקד בהקשר היציבתי-אורטופדי ומוטורי של טיפול בגיד אכילס קצר, כדי לחולל את השינוי המיוחל כך שאותו נער יצליח להיות יציב מבחינת שיווי משקל ומנגנוני יציבה (postural control) במצב היציבתי החדש והנכון אליו אנו שואפים (שכאמור, אינו מוכר לו כלל ועיקר) אותו טיפול להארכת אכילס קצר במוטוריקל, מעניק גם כלים ייחודיים וקריטיים לטובת שיפור סגנון הליכה והטמעת תבניות תנועה, תבניות יציבה ותבניות שיווי משקל (מוטוריות, פיזיולוגיות ועצביות) חדשות!

 

התמונות הבאות ממחישות את השיפור הדרמטי בטיפול (נזכיר שוב, לאחר חודשיים/ שמונה טיפולים בלבד) ממצב של היעדר יכולת (אבסולוטית) לדרוך על העקבים, לתחילתה של יציבה חדשהשיווי משקל חדש עם מפגש/ חיבור/ תקשורת מפתיעה/ ממש תגלית (discovery, מבחינת הילד ומערכות גופו) בין עצם העקב (calcaneus) לכדור הארץ (קרקע)!

 

וכפי שאנו אומרים בימים אלה להוריו הנרגשים של הנער, חכו… אנו רק בראשית הדרך, יש עוד למה לצפות/ you ain't seen nothing yet :))

 

**באופן פרדוקסלי אך מובן – כוונתנו לכך שלמרות שהנער כבר היה אמור לכאורה להסתגל לתבניות התנועה הישנות והלקויות שנכפו עליו, עדיין אינו מצליח לעשות זאת בשל חוקי הפיסיקה ובסיס התמיכה המינימלי עליו נשען (כל משקל הגוף נאחז על כריות כפות הרגליים והבהונות בלבד) שלא לדבר על הנזק הפוטנציאלי למפרקים, מכפות הרגליים ועד עמוד השדרה (קראו בהמשך הדף בפסקת "שיווי משקל אנטומי", אודות "השרשרת הקינמטית").

במוטוריקל - יש מוטוריכלל,

גיד אכילס קצר אינו גזירת גורל!

הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים, גיד אכילס קצר אבחון
הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים, עקב גיד אכילס קצר דרמטית (severe shortness of achilles tendon), אצל נער בן 14.5 בעת אבחון יציבה במוטוריקל.
הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים טיפול מדעי וחדשני במוטוריקל
לאחר חודשיים (שמונה מפגשים) של טיפול להארכת גיד אכילס בלבד, הילד מסוגל סוף סוף לעמוד על העקבים בפעם הראשונה מזה 8 שנים ולגלות (להכיר) את עצמו מחדש!

שימו לב למנח הבהונות החריג, עקב מתיחה מוגברת במהלך השנים של הגידים של שרירי כופפי הבהונות (וקיצור נלווה של הגידים בשרירים האנטגוניסטיים/ נגדיים), נוסף על הצורך להרחיק את הבהונות זו מזו (לפרוס אותן כמה שיותר) כדי לנסות להשיג שיווי משקל ויציבות במשך שנים של הליכה על קצות האצבעות לפני ההגעה אלינו! מידע נוסף משמעותי בפסקאות שמעל התמונות.

אנשי מקצוע רבים בהם אורטופדים ואף פיזיותרפיסטים שוגים לעיתים קרובות באבחנה/ בקביעה הנחרצת "לא נראה קיצור בגיד אכילס", בעת שהמטופל/ת המגיעים אליהם מדגיימים עמידה או הליכה תקינה לכאורה, הכוללת דריכה על העקב. 

 

לתפיסתנו, מעבר לאבחון קליני (אבחון מוטורי | אבחון יציבה | הערכה אורטופדית) הכולל בין השאר בדיקת טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים, יש לשים לב שהמטופל אינו מבצע "טריק ביומכני" של הסעה (sway) של האגן לאחור, במטרה להטות את המשקל של הגוף אל העקבים באופן מלאכותי, דבר המתאפשר לרוב על אף אותו קיצור בגיד אכילס!

 

ילדים/ מבוגרים המרבים בהטייה של משקל הגוף לאחור בעמידה או הליכה הן בעת אבחון או ביומיום (כדי "לְרַצוּת" את ההורים המעירים להם בלי הרף) עלולים לייצר נזקים לטווח הארוך הן ברמה האורטופדית והן ברמה היציבתית!

 

אז מעבר לעובדה שאנו במוטוריקל ערים לכל אותם "טריקים ביומכניים" הבאים "למסך" על גיד אכילס קצר, פיתחנו מגוון אמצעים לטובת אבחון הליכהבדיקת הליכה לילדים/ למבוגרים "נקייה" יותר (כלומר, אובייקטיבית יותר).

 

וכפי שתוכלו לראות בבירור בתמונה לעיל הכוללת עמידה עם הגב לקיר, התמונה לא צולמה באופן שרירותי (כלומר, מקרי) כשהנער עומד עם גבו לקיר, הדבר מייצג שיפור אותנטי (אמיתי) בטווח התנועה בקרסול, אודות להארכת גיד אכילס בעזרת אותו טיפול חדשני שאנו מציעים 🦶

וכמובן, אותו נער הסובל גם מ- סרבול מוטורי נרכש (כפי שהסברנו לעיל) יהנה גם מידע מדעי וחדשני שאנו מציעים בתחום זה (טיפול בסרבול מוטורי) מיד בתום אותו טיפול להארכת גיד אכילס!

 

ראו גם: סרבול מוטורי אצל ילדים | סרבול מוטורי בילדים | סרבול מוטורי אצל מבוגרים | סרבול מוטורי dcd | סרבול מוטורי אבחון | בעיה מוטורית | קושי מוטורי | טיפול בסרבול מוטורי | קשיי קואורדינציה | 

שיווי משקל אנטומי ו- דריכה נכונה על כף הרגל>> 

 

האם אתם דורכים בצורה נכונה על כף הרגל בעת עמידה או הליכה? קשה מאוד לענות על השאלה הזו, משום שאף אחד מאיתנו אינו יודע או יכול לדעת כיצד מתפזר משקל הגוף על כפות הרגליים (ללא קשר לסוג הנעליים או למדרסים יקרים שרכשתם ממיטב כספכם, תתפלאו לשמוע). אז מעבר לעובדה שיציבה לא נכונה/ אסימטרית על כף הרגל עלולה להשליך על היציבה הכללית שלנו*, רבים מאיתנו מגלים את התשובה לשאלה זו רק לאחר התפתחות פציעות אורטופדיות כאלה ואחרות (כדוגמת פציעה דלקתית בגיד אכילס/ achilles tendonitis או תהליך דלקתי היוצר הצטלקות בכף הרגל/ plantar fasciitis).

 

 הידעתם? (X) לא רק בעת עמידה סטטית, בין 10-30% ממחזור ההליכה (תלוי בקצב ההליכה) כוללים העמסה על רגל אחת וכן שיווי משקל על רגל זו, בעת שמרכז הכובד של הגוף מתקדם על הרגל עליה דורכים (שלב ה- Mid stance בהליכה).

*העמסת משקל לא נכונה על כפות הרגליים (דריכה לא נכונה), יוצרת פוטנציאל שלילי לפציעות בבירכיים, אגן וכמובן, עמוד השדרה, בשל השפעות 'השרשרת הקינמטית'/  שרשרת קינמטית הגדרה (כאמור, עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו..).  מסיבה זו, טיפול ביציבה לקויה/ טיפול בקיפוזיס/ טיפול בלורדוזיס במוטוריקל כולל התייחסות חשובה למנח המפרקים, מכפות הרגליים כלפי מעלה! (מוזמנים לבקר בדף בעיות אורטופדיות אצל ילדים | בעיות אורטופדיות בכף הרגל | בעיות אורטופדיות בברך).

 

אל דאגה, ברשותנו כלים המפתחים שיווי משקל אנטומי** יכולת חשובה ביותר לילדים/ מבוגרים, גם לאלה הסובלים מבעיות אורטופדיות שונות (פרונציה של כף הרגל / פלטפוס ילדים  forefoot varus, foot varus, pes planus / flat foot ועוד..) לצורך שימור שיווי משקל בריא ומאוזן! טיפול בשיטתנו מעניק פידבק תחושתי (סוג של ביופידבק) המלמד וגם מחייב את הילד/ המבוגר לשאת את משקל הגוף על נקודות המשען האנטומיות המדויקות בכפות הרגליים (דריכה נכונה על כף הרגל), כך שכל אימת שיעשה שימוש בטריקים ביומכניים (המאפשרים בחיי היומיום לשמור על שיווי משקל אסימטרי ומזיק) הדבר לא יצלח ויחייב אותו לשנות את סכמת הגוף ואת תבניות שיווי המשקל הלקויות!

 

**המושג "שיווי משקל אנטומי", הינו מושג חדשני ופורץ- דרך שטבענו במוטוריקל. ברשותנו כלים מדעיים ובלעדיים, 'המלמדים את השלד והשרירים' להטמיע תבניות שיווי משקל נכונות, לשמר שיווי משקל בריא (אנטומית) ונכון תוך העמסה סימטרית ומדוייקת על כפות הרגליים בעת עמידה, הליכה, טיפוס במדרגות ועוד! לפי הנחת היסוד המדעית שלנו, הטמעת דפוסי יציבה חדשים, יבטלו/ ייתרו (מלשון 'להפוך למיותר') את הצורך של המערכות הפיזיולוגיות השונות להשיג שיווי משקל מזיק ואסימטרי בכל מחיר!

 

לידיעתכם, 

1. שינוי תבניות התנועה/ תבניות שיווי משקל לקויות המושג במוטוריקל עשוי מאוד לסייע גם ב- שיפור היציבה שלכם!!

2. שיווי משקל אנטומי' משמש במוטוריקל גם ככלי טיפול חשוב ב- בעיות אורטופדיות בכף הרגל כדוגמת גיד אכילס קצר/ הליכה על קצות האצבעות,  פלטפוס אצל ילדים, קריסה של כף הרגל פנימה, קריסה חיצונית של כף הרגל/ foot varus ועוד.

 

6 נקודות המשען הנכונות (רצויות) של משקל הגוף על כף הרגל (דריכה נכונה על כף הרגל). בסיס הבוהן הגדולה נושא משקל כפול ביחס לכל אחד מארבעת בסיסי הבהונות האחרים (נלקח מ- Moore, 1992).

נקודות תמיכה/ פיזור עומס נכון של משקל הגוף על כף הרגל

 

למידע אודות תגליות נוספות שלנו, לחצו: שיטת מוטוריקל- תגליות מדעיות מובילות

המטריה המוטורית* של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לילדכם "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורט (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורטיבית, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי, טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי, משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן, תחרות ריצה בשיעור התעמלות (שיפור סגנון ריצה) או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה.. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה התמצאות במרחב לילדים, שיווי משקל, כוח שרירים (חיזוק שרירים לילדים | חיזוק חגורת כתפיים לילדיםזריזות, מהירות, קואורדינציה לילדים ועוד…

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי (חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים), שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) ומן הסתם, משפרת/ מעלה גם דימוי עצמי (פיתוח דימוי עצמי אצל ילדים) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! ("כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר!")

המטריה המוטורית של מוטוריקל, ההגנה הטובה ביותר לילד

המטריה המוטורית של מוטוריקל המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות, ובכל עונות השנה 🙂  

(*המטריה המוטורית ® היא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!)   

גיד אכילס קצר אצל ילדים/ מבוגרים? ילד הולך על קצות האצבעות/ מפגין הליכה על קצות האצבעות?

מחפשים פיזיותרפיה לילדים/ ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים?

 

מוטוריקל ידע מדעי מוביל בתחום התפתחות הילד!

ואם רציתם את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

הליכה על קצות האצבעות, חזרה לראש הדף הנוכחי.