קיפוזיס טיפול בקיפוזיס, טיפול בגב כפוף אצל ילדים-נוער-מבוגרים

מוטוריקה, יציבה, אורטופדיה והשמנת-יתר ילדים, נוער ומבוגרים

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס, גב כפוף טיפול בגב כפוף, יישור גב עקום, טיפול ביציבה לקויה, גיבנת בעורף טיפול בגב עקום, טיפול בכתפיים שמוטות/ כתפיים מעוגלות טיפול מדעי וחדשני בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load)

תוהים איך ליישר גב כפוף? הגעתם ישירות לדף הנוכחי? ראו ראשית דף יציבה לקויהיציבה לא נכונה.

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס ולמעשה כל יישור גב עקום, טיפול ביציבה לקויה/ יציבה לא נכונה במוטוריקל נפתח ב- אבחון יציבה/ אבחון בעיות גב/ אבחון יציבתי. אבחון יציבה מסייע לנו להבין את סוג לקות היציבה ואופייה, והסיבות להימצאותה, ולערוך הבחנה חשובה לדוגמה בין ליקוי גמיש לליקוי קשיח (כפי שהוסבר בדף גב כפוף אצל ילדים | גב כפוף בגיל ההתבגרות | גב כפוף בגיל מבוגר). כך שבעצם, אבחון יציבה מאפשר התאמת כלים ואסטרטגיית טיפול באופן אופטימלי לבעל/ת הלקות (שני ילדים/ נערים או מבוגרים עשויים להזדקק לתרגיל טיפול שונים, עבור לקות יציבה הנראית דומה מאוד…).

 

לידיעתכם, אבחון יציבה/ אבחון בעיות גב במוטוריקל אינם מהווים מטרה בפני עצמה, אלא משמשים אמצעי להשגת המטרה! הדבר רלוונטי במיוחד עבור הורים הנותרים זמן רב לאחר הבאת הילד לטיפול במסגרות שונות עם השאלה הבאה: "…אוקיי, אבחון יציבה כבר מזמן בוצע, ומה הלאה? מה בעניין הטיפול? הריי לשם כך הגענו…"

 

הסירו דאגה! יש לנו כלי טיפול מתקדמים (יציבה לקויהיציבה לא נכונה/ גב כפוף/ לורדוזיס/ עמידה רפויה ועוד…) עם רציונל טיפולי ברור לכל לקות… לכן, שאיפתנו להתחיל כמה שיותר מהר בטיפול, ולא 'למשוך לנצח' את האבחון! לתפיסתנו, אבחון יציבה מהווה אמצעי חשוב, אך לא מטרה בפני עצמה!

גב כפוף בגיל ההתבגרות, לפני טיפול. יציבה רפויה, אופניינת לגיל ההתבגרות בעידן ה- TikTok והוואטסאפ.
יציבה לקויה, קיפוזיס טיפול בקיפוזיס: טרום טיפול בבעיות יציבה אצל ילדים/ גיל ההתבגרות
יציבה נכונה בגיל ההתבגרות, לאחר תקופת טיפול קצרה במוטוריקל
יציבה נכונה גיל ההתבגרות, בעקבות טיפול חדשני במוטוריקל

בתמונה הימנית (לגולשים מסמארטפון, התמונה העליונה): קיפוזיס של ע"ש גבי/ קיפוזיס בגב וכן קיפוזיס צווארי: יציבה לא נכונה עם מוטיבים של גב כפוף בגיל ההתבגרות, המלווה ב- צוואר כפוף/ צוואר נוטה קדימה/ הסעת סנטר קדימהבהמשך למנח גב עליון כפוף, כתפיים שמוטות קדימה, אצל נער בן 14 בעת אבחון יציבה במוטוריקל.

 

בתמונה השמאלית (לגולשים מסמארטפון, התמונה התחתונה): קיפוזיס טיפול בקיפוזיס, אותו נער, לאחר תקופת טיפול קצרה במוטוריקל (מס' חודשים בלבד) מדגים דפוס שונה לגמרי של יציבה תקינה/ יציבה נכונה בעמידה. הנער מסוגל כעת לעמוד וגם ללכת זקוף באופן טבעי, נינוח ופשוט אודות ל- טיפול בקיפוזיס/ קיפוזיס טיפול מדעי ששם דגש הן על חיזוק שרירי יציבה עמוקים בפילוח מדויק!, הן על הגמשת שרירים קצרים (גם זוקפי גב), על פיתוח קואורדינציה יציבתית ועוד, באמצעות מודל שלושת ההגאים שלנו!

להזכירכם, שיפור יציבה ילדים/ טיפול ביציבה לקויה לתפיסתנו, בעלת תפקיד חשוב ביותר ב- שיפור דימוי עצמי אצל ילדים

 

עניין טכני קצר לפני שנמשיך…

 

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא אנשים המחפשים טיפול מדעי, מקצועי ומוביל (אחת ולתמיד…)! 

 

איננו מציעים מענה ל- קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ יישור גב עקום באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

  

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו/ חייו האישיים! שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו…). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום היציבה/ טיפול ביציבה לקויה (נוסף על עליונות מדעית בתחומי טיפול/ התערבות נוספים בהם אנו עוסקים…)  כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי… (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

 

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר 17 שנה (2006-2023)!

 

 מוטוריקל –  הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים/ פיזיותרפיה למבוגרים או כירופרקטיקה!

 

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ גב לא ישר? גיבנת בעורף טיפול/ איך פותרים כאבי גב? איך ליישר את הגב/ יישור גב עקום? קבלו את מתכון הטיפול המדעי שלנו (מתכון טיפול כללי)…

במוטוריקל מיושמת שיטת טיפול מדעית וחדשנית (שיטת מוטוריקל, Adaptive-Load) למבחר בעיות יציבה/ לקויות יציבה סגיטליות* (נוסף על בעיות מוטוריות, אורטופדיות ו- השמנת יתר). שיטת הטיפול שלנו מביאה חדשנות מדעית (רציונל מדעי חדש) בקנה מידה עולמי, לאספקטים שונים של טיפול בקיפוזיס/ טיפול ב- לורדוזיס מותני מוגבר וטיפול בבעיות, יציבה נוספות. תוכלו למצוא רקע תיאורטי מקיף על שיטתנו החדשנית בהקשר היציבתי בדף יציבה לקויה. ממליצים לכם בחום לקרוא את המידע החשוב, בטרם תעמיקו בדף הנוכחי העוסק ב- קיפוזיס טיפול בקיפוזיס.

 

*בעיות גב סגיטליות מתייחס לכל ליקויי יציבה/ לקויות היציבה הנראות במבט צידי (רוב בעיות היציבה בעולם המערבי כיום הן סגיטליות): גב כפוף, קיפוזיס מוגבר/ קיפוזיס צווארי, שוירמן קיפוזיס, עמידה רפויה, יציבה רפויה/ יציבה עצלה, כתפיים שמוטות אצל ילדים/ מבוגרים, לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון, הסעת סנטר קדימה, לורדוזיס צווארי, קיפולורדוזיס…).

 

 

כל טיפול בקיפוזיס/ גיבנת בעורף טיפול/ טיפול בלורדוזיס/ טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות גב במוטוריקל מורכב מתרגילים מתוחכמים, המבוצעים בסדר ההיררכי הבא:

1. הגמשת שרירים קצרים ורקמות רכות*>> 2. שיפור תנועתיות עמוד שדרה*/ שיפור גמישות בגב/ יישור לורדוזיס מותנית/ לורדוזה צווארית/ יישור קיפוזה חזית* >> 3. חיזוק שרירים תומכי יציבה תקינה/ יציבה נכונה* >> 4. שיפור קואורדינציה יציבתית* >> 5. מודעות פונקציונלית במנחים סטטיים (ישיבה/ עמידה/ שכיבה על הצד/ גב)* >> 6. מודעות פונקציונלית במנחים דינמיים (הליכה/ התכופפות להרמת משאות/ חפצים)* >> 7. סיום ה- session/ טיפול במנח של יציבה נכונה יותר באופן מובהק (ובתוספת חיוך של הילד/ה, נער/ה, מבוגר/ת וכמובן גם שלכם, כהורים 🙂

 

*כל השלבים המסומנים ב- * (למעשה, כל הטיפול…) מבוסס על 'מודל שלושת ההגאים' (Three steering wheels principle), מודל ביומכני מדעי ומוביל שפיתחנו 🙂

 

רציונל מדעי בקיצור נמרץ >> אותם תרגילי גמישות ותנועתיות מפחיתים את ההתנגדות/ את כוחות המשיכה שהשרירים הקצרים מפעילים/ מייצרים כלפי מטה (נוסף על כוח הכובד), ומאפשרים לנו לחזק את השרירים היציבתיים הנגדיים (אנטגוניסטיים) בטווחי תנועה מלאים, תוך שיפור הסיבולת כנגד כוח הכובד (הכוח היחיד נגדו ייצטרכו להתמודד כעת…). לאחר חיזוק שרירים בכלים בלעדיים והפעלת מערכת פרופריוצפטיבית (ראו גם הסבר בדף יציבה לא נכונה), הילד/ה נער/ה או מבוגר בעל יציבה לקויה יחוש טבעי יותר (נוח יותר) במנח היציבתי המתוקן שהושג, ויוכל להפעיל (בקלות יתרה) תהליכי בקרה לטובת שמירה על יציבה נכונה ופיתוח הקואורדינציה היציבתית שלו. אותו מבחר תרגילי מודעות מקוריים ובלעדיים בתרגילי ישיבה- עמידה- הליכה (השגת יציבה נכונה בהליכה!) הרמת משאות וגם במצב מאוזן לפני השינה, מאפשרים למטופל/ת לשמר יציבה תקינה/ יציבה נכונה בשגרה היומית שלו/ שלה (שמירת האפקט החיובי שהושג בטיפול!)…

בואו ניכנס מעט לעובי הקורה…

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס בגב/ גיבנת בעורף טיפול/ יישור גב כפוף/ איך ליישר את הגב/ איך מיישרים גב כפוף/ איך ליישר כתפיים שמוטות באופן המדעי ביותר במוטוריקל >>

טיפול בקיפוזיס בילדים/ במבוגרים הוא אחד מגולות הכותרת של פיתוח שיטתנו, שיטת Adaptive-Load (*סטארט-אפ ענק בתחום התפתחות הילד, המציע  מתווה טיפול חדשני לספקטרום רחב של בעיות מוטוריות, יציבה ואורטופדיה גם במבוגרים!). הייחודיות שלנו ב- טיפול בקיפוזיס/ שוירמן קיפוזיס/ גיבנת בעורף/ לורדוזיס/ קיפולורדוזיס/ עמידה רפויה באה לידי ביטוי במספר רבדים:

 

  • "הפרד ומשול" – שיפור/ השגת טווחי תנועה: כל טיפול יציבה נפתח בתרגילים חדשניים להגמשת עמוד השדרה, הגמשת שרירים קצרים ורקמות רכות, בכלל זה, מעטפות מפרקיות ("קפסולות") ורקמות חיבור. ברשותנו מבחר כלים מדעיים להגמשת עמוד השדרה בכל סגמנט נדרש וברזולוציה מדויקת (מבוססים על "מודל שלושת ההגאים"/ The three steering wheels principle שלנו). בנוסף, תרגילים/ כלים חדשניים להגמשת קבוצות שרירים קצרות, החל מהשרירים השטחיים ביותר (כדוגמת שרירי החזה "הקטנים", pectoralis minor וכלה בשרירי זוקפי עמוד שדרה העמוקים ביותר, כדוגמת קבוצת שרירי transversospinalis muscles (הכוללת, בין השאר שריר יציבתי חשוב מאוד Multifidus). הגמשת השרירים/ הגמשת הסגמנטים השונים של עמוד השדרה אצלנו נעשית ממש בפילוח מדויק!

תיארנו בדף גב כפוף בגיל ההתבגרות את אחת התגליות המדעיות שלנו, לפיה אותן רקמות רכות מסביב לעמוד השדרה מתקצרות לא רק בעת התעסקות עם הסמארטפון או המחשב הנייד, אלא גם כשאנו ישנים במצב מאוזן ודיברנו על "מוטיב השמיכה הקצרה" (קיצור נרכש של זוקפי גב עמוקים' המאפיין המובהק/ הדומיננטי ביותר של יציבה לקויה בעידן הנוכחי)! אל דאגה, אנו מציעים מענה בלעדי ויוצא דופן לאותם קיצורי שרירים ושאר רקמות רכות!

"הפרד ומשול"- זוכרים??

 

לא בכדי, פתחנו את הפסקה בביטוי "הפרד ומשול"; הגשמת עמוד השדרה על הרקמות הרכות העוטפות אותו, תאפשר לכם סוף סוף להתיישר/ להשיג יישור גב כפוף, מבלי שאותן רקמות "רכות" (רכות לכאורה*) יגבילו את טווחי התנועה בעמוד השדרה (ומן הסתם, ימנעו מכם להתיישר). לצורך ההמחשה, תחשבו שאתם יושבים על כיסא, בעוד שמישהו העומד מאחור דוחף לכם את הכתפיים ובית החזה כלפי מטה, או שתליון ארוך המונח על הצוואר שלכם (שרשרת) בדיוק נתפס בפינה של שולחן, בעת שהתכופפתם לרגע לקשור את שרוכי הנעליים ואינו מאפשר לכם לשוב ולהתיישר/ להזדקף בעודכם מנסים במאמץ רב לעשות זאת.

*המונח "רקמות רכות" (soft tissues) עלול קצת להטעות בהקשר של הגבלת טווחי התנועה המתוארת בפסקה הנוכחית, מפני שאותו מונח בא לערוך הבחנה בין גורמים שלדיים (עצמות) לבין רקמות חיבור שאינן שלדיות (כדוגמת רצועות, שרירים, קפסולות וכיו"ב) אך חזקות דיין, כדי לייצר ואף לשמר/ לקבע תבניות יציבה לקויה כדוגמת קיפוזיס גבי מוגבר/ קיפוזיס צווארי ולהגביל בהדרגה את טווחי התנועה של השלד (בכלל זה עמוד השדרה, שכמות, זרועות, אגן..) אצל כולנו!

 

גיבנת בעורף טיפול– הידעתם? ביטוי מובהק/ "מחולל" של גיבנת בעורף הוא קיפוזיס של ע"ש גבי. קשיחות בעמוד שדרה חזי (טורקלי)/ יציבה לקויה על רקע מבני ("סטרוקטורלי") מייצרת אחד משני תרחישים אפשריים:

 

א. קיפוזיס צווארי/ קיפוזיס בצוואר (גיבנת בעורף/ ראש כפוף/ מבט לקרקע)

ב. לורדוזיס צווארי מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי (בשל הצורך האנושי להרים את הראש/ להשיר מבט לפנים…)

 

טיפול בגיבנת בעורף שאינו נפתח (כבסיס ראשוני קריטי!) ב- טיפול בקיפוזיס החזי/ יישור גב כפוף, נדון מלכתחילה לכישלון ועלול רק לייצר עומסים מוגברים על עמוד השדרה הצווארי!

דיברנו בדף יציבה לקויה על הפוטנציאל השלילי של פעולה יציבתית הנשמעת פשוטה למדי ואף מבטיחה/ יומרנית למדי ("פתרון קסם") העונה לשם "איסוף סנטר". תוכלו למצוא מידע נרחב בפסקה שכותרתה "עד כמה תרגילי יציבה לילדים/ למבוגרים המופיעים ברשת האינטרנט בטוחים"??

 

גיבנת בעורף טיפול במוטוריקל כולל ריכוך של עמוד השדרה החזי ותיקון היציבה בסגמנט חשוב זה, כדי לאפשר לצוואר את ההתיישרות הטבעית, הנכונה והנינוחה וללא ביצוע פיצויים מזיקים!

*בקרוב נרחיב את הפסקה בהקשר גיבנת בעורף טיפול!

 

אם כן, נדבך מרכזי ב- שיפור היציבה במוטוריקל הינו  הארכת שרירים ומעטפות/ רקמות חיבור נוספות. אם נתמקד לרגע בשרירים, החשובים שבהם הם זוקפי הגו/ שיפור גמישות הגב (וגם המלצות לבית: איך לפתח גמישות בגב), הארכת שרירים בקדמת הגוף, כגון שרירי החזה, pectoralis minor/ pectoralis major הנוטים להתקצר ושרירים פונקציונליים נוספים (כדוגמת Teres major ו- Latissimus dorsi) שנוטים אף הם להתקצר ומעצימים את השמטת הכתפיים (כתפיים שמוטות) והגו, או שרירי הרגליים, האגן והגב התחתון (rectus femoris ו- erector spine, iliopsoas) המדגישים את הקמר המותני (לורדוזיס מותני מוגבר).

 

שיפור גמישות השרירים בגב (זוקפי גב/ שרירי גב תחתון) מתבצע באמצעות כלים מתוחכמים (מודל שלושת ההגאים שלנו). הארכת שרירים, מאפשרת למטופל לחוש סוף כל סוף טבעי יותר ונוח במנח יציבה זקופה! כאמור, ההסבר לכך מצוי בעובדה שקודם לכן, במצב של שרירים קצרים/ רקמות רכות קצרות, היה עליו להיאבק (להשקיע מאמץ במטרה להזדקף) כנגד שני כוחות: 1. כוח הכובד, 2. ההתנגדות (כוח) שאותם שרירים קצרים/ רקמות רכות הפעילו עליו כלפי מטה (כתוספת לכוח הכובד)! הכוח היחיד נגדו ייצטרך להתמודד כעת יהיה כוח הכובד… ומכיוון שדאגנו גם ל- חיזוק שרירי יציבה (*והנה, עשינו ספוילר לרובד הבא שיפורט בהמשך הפסקה :)) בכלים בלעדיים ובאופן מובהק, משימת ההתמודדות מול כוח הכובד תהפוך לקלה יותר באופן משמעותי עבורו/ה!!

 

בהקשר הנוכחי, מקובל בספרות המקצועית לקשור בין שרירי ירך אחורי (Hamstring) קצרים ללקויות יציבה, כדוגמת קיפוזיס של ע"ש גבי/ קיפוזיס בגב. לתפיסתנו, חשוב מאוד להאריך את שרירי ה- Hamstring דווקא בהקשר התנועתי/ פונקציונלי ולצורך מניעת פציעות אורטופדיות, ופחות בהקשר היציבתי! כך לדוגמא, עד לאחרונה, בעת שכולנו ניסינו להישמר מפני נגיף הקורונה, עבדכם הנאמן (כותב שורות אלה) השתדל לעשות שימוש ברגלו לצורך פתיחת דלתות במקומות ציבוריים (ידית הדלת) דבר מומלץ אגב, לכל אחד מכם 🙂 כדי להניף את כף הרגל מעלה, נדרשת גמישות של שרירי ה- Hamstring. אנשים נמוכי קומה או ילדים, נדרשים לגמישות יתרה של אותה קב' שרירים!

 

דוגמא נוספת לחשיבות גמישות שריר ה- Hamstring בהקשר ביומכני-אורטופדי היא פעולת ההליכה (הכי טריוויאלי, נכון?).

תוכלו לקרוא בדף שיפור הליכה | שיפור סגנון הליכה על כך שהליכה נכונה נחלקת למספר שלבים ביומכניים שאחד החשובים בהם נקרא hill strike או initial contact ובא לידי ביטוי בהנחת העקב על הקרקע תוך ביצוע תנועת פלקס (dorsi flexion) במפרק הקרסול. Hamstring קצרים עלולים להגביל במידה מסוימת את הנחת העקב ואת אורך הצעד ולהוביל לחוסר בלימת עומסים יעילה!

 

השגנו טווחי תנועה חדשים? – נהדר, אבל מי יתפוס את הוואקום שנוצר? (ואם נמשיך במטאפורה בה פתחנו, מי ימשול/ יתפוס פיקוד על היציבה?). בדיוק לשם כך, פיתחנו את "מודל שלושת ההגאים" שלנו. הידעתם? הגורם הראשון במעלה לשימור יציבה תקינה/ יציבה נכונה הוא שרירי יציבה חזקים. ברשותנו מבחר עצום של כלים/ תרגילים לחיזוק מבחר שרירי יציבה ה"תופסים פיקוד" על אותם טווחי תנועה חדשים ונכונים שהושגו! 

חיזוק שרירי היציבה יאפשרו לכם לא רק להבין איך לשמור על גב זקוף/ איך שומרים על גב זקוף, אלא גם לבצע זאת בפועל (הבנה תיאורטית במקרה של גב כפוף בגיל מבוגר/ גב כפוף בגיל ההתבגרות ואפילו גב כפוף אצל ילדים בעידן הנוכחי, אינה מספיקה כלל!).

 

אם כן, קיפוזיס טיפול בקיפוזיס גבי/ טיפול בקיפוזה/ קיפוזיס שוירמן/ מחלת שוירמן קיפוזיס/ יישור גב כפוף/ עמידה רפויה או כתפיים שמוטות קדימה, כולל חיזוק שרירים מאסיבי ומתוחכם, בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load), של קבוצות שרירים ספציפיות תומכות יציבה תקינה/ יציבה נכונה, בכלל זה חיזוק שרירי זוקפי גב עמוקים ומקרבי השכמות, חיזוק בלעדי ומתוחכם גם של שרירי serratus anterior במצבים שכיחים כ"כ של winged scapula ("שכמות מרחפות", ראו תמונה), חיזוק חגורת הכתפיים לשיפור היציבה (ראו גם: חיזוק חגורת הכתפיים אצל ילדים/ חיזוק חגורת כתפיים לילדים/ חיזוק חגורת הכתפיים ילדים), חיזוק שרירי בטן, חיזוק שרירי הליבה ושרירים נוספים רלוונטיים. לחיזוק שרירים תומכי היציבה מטרות רבות, החשובה שבהן היא הענקת סיוע אקטיבי משמעותי לרצועות.

 

אם הזכרנו בדף יציבה לא נכונה שהרצועות משמשות כחוטים המחברים את העצמות זו לזו באופן פסיבי, הרי שהשרירים המחברים אף הם בין העצמות, כוללים מרכיבים אקטיביים/ חיישנים (רצפטורים) כדוגמת מערכת פרופריוצפטיבית (מע' תחושה עמוקה) המצויה בתוך השריר ותפקידה החשוב בהיבט היציבתי הוא פיקוח על פעילות שרירי היציבה!!

(ראו גם: חיזוק שרירים).

 

ובהקשר התמונה הבאה, ילדים (וגם מבוגרים) בעלי היפוטוניה וגמישות יתר, הסובלים גם מ- יציבות שרירית-מפרקית נמוכה*, עלולים לפתח מנח יציבתי של שכמה מרחפת (winged scapula). חיזוק חגורת כתפיים לילדים/ טיפול לחיזוק חגורת הכתפיים אצל ילדים/ מבוגרים אלה הכולל את השריר serratus anterior (שריר "המשור הקדמי") יסייע מאוד ב- שיפור היציבה ויביא את השכמה למנח הנכון שלה ביחס לצלעות.

מנח השכמה המורחקת ("מרחפת") באופן דרמטי ביחס לצלעות בתמונה זו, מודגש היטב כתוצאה מהתנוחה בה נמצא הילד וכביטוי נוסף ליציבות שרירית-מפרקית* (muscle co-contraction) נמוכה!

 

שכמה מרחפת/ טיפול בשכמה מרחפת אצל ילד בן 7 במוטוריקל

שכמה מרחפת אצל ילד בן 7 בעת אבחון יציבה במוטוריקל. טיפול שכמה מרחפת כולל חיזוק שרירים בכלים חדשניים של שריר משור קדמי (serratus anterior) נוסף על שיפור יציבה ילדים/ מבוגרים/ טיפול בקיפוזיס, גם כן בכלים בלעדיים!

להטות שכם זה דבר נהדר...
אך לא כל אימת שעל יציבה ועמוד השדרה מדובר!

*פירוש הביטוי "להטות שכם" בשפה העברית הוא לסייע, לעזור.

טיפול בקיפוזיס/ יישור גב עקום: יציבה נכונה ו- "המשרד לתשתיות לאומיות"?

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ גיבנת בעורף טיפול מחייב תשתית של שרירים, טווחי תנועה ועוד, בדומה לתשתית אזרחית, כמו בניין או גשר...

מה הקשר בין יציבה תקינה/ יציבה נכונה למשרד לתשתיות לאומיות? שאלה מעולה 🙂

 

כמו כל תשתית הנדסית כגון בניין, גשר או סכר, גם יציבה נכונה זקוקה למערכת של תשתיות תומכות שישמרו אותה. אם בניין מוחזק בין היתר ע"י יסודות בטון ומוטות ברזל, תשתיות היציבה כוללות שרירים חזקים, טווחי תנועה (גמישות) בסגמנטים השונים של עמוד השדרה, בחגורת הכתפיים ובאגן, נוסף על יציבות שרירית מפרקית, קואורדינציה יציבתית, מנחים אורטופדיים נכונים של כפות הרגליים ועוד..).

 

 

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ יישור גב עקום/ טיפול ביציבה במוטוריקל כולל התייחסות מדוקדקת לכל אחד ממרכיבי התשתית היציבתית, שיסייעו לכם בהשגה קלה ואוטונומית (עצמאית) של יציבה נכונה בעמידה, יציבה נכונה בישיבה, יציבה נכונה בהליכה, יציבה נכונה מול מחשב/ ישיבה נכונה מחשב

הפסקה הנוכחית תורחב בקרוב!

יש הנדסת תוכנה, הנדסת חומרים, הנדסת בניין...

אנו מתמחים ב- הנדסת היציבה!

  • לא ניתן להשלים את שיפור היציבה ללא הקניית הרגלי יציבה נכונים (מוּדעות יציבתית). כאמור, מבחר ענק של תרגילי מודעות יציבתית/ מודעות להחזקת גוף נכונה (קואורדינציה יציבתית) והמחשות ויזואליות של משמעות גב זקוף/ איך לעמוד נכון/ איך לשמור על גב ישר/ איך ללכת עם גב זקוף (תוך שימוש באמצעי המחשה פשוטים וברורים גם לילדים צעירים) פותחו במוטוריקל

נוסף על כך, גם בעיות אורטופדיות שכיחות (נפוצות) כ"כ, כדוגמת קריסת קרסול/ קריסת כף רגל, פלטפוס ברגל (פלטפוס ברגל אצל ילדים/ פלטפוס מבוגרים) או הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים/ הליכה על קצות האצבעות מבוגרים ובעיות אורטופדיות נוספות, עלולות להשליך באופן שלילי על היציבה שלנו ומחייבות טיפול ספציפי, לצד אותו טיפול בקיפוזיס/ גיבנת בעורף טיפול/ טיפול בלורדוזיס מוגבר

 

שימו לב, טיפול בקיפוזיס/ טיפול ביציבה לקויה/ גיבנת בעורף טיפול שאינו מייצר מענה לתבניות עמידה והליכה נכונות, נדון לכישלון. תוהים מדוע??

ובכן, גופנו עובד על בסיס עיקרון המכונה "שרשרת קינמטית", עיקרון ביומכני, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו. כמו יסודות של בניין, ברגע שהם רעועים/ לא יציבים או לא ישרים, הבניין כולו לא יהיה יציב! מסיבה זו, יציבה לקויה לתפיסתנו אינה מתחילה מעמוד השדרה, יציבה לא נכונה זוכה במוטוריקל למענה טיפולי יציבתי-אורטופדי וגם מוטורי, כבר ממנח כפות הרגליים! אחד הפיתוחים המדעיים החשוובים שלנו בהקשר הנוכחי, הוא "שיווי משקל אנטומי".

למידע נוסף, ראו פסקה מודגשת שכותרתה "שיווי משקל אנטומי" בדף פרונציה של כף הרגל (קריסת כף רגל ילדים | כף רגל קורסת פנימה) או בדף שיפור סגנון ריצה (ריצה נכונה כף רגל | שיפור הליכה).

 

אז אל דאגה חברים, ההתמחות הנוספת שלנו במוטוריקה וכלי הטיפול החדשניים שפיתחנו גם למגוון רחב של בעיות אורטופדיות בגפיים התחתונות, יאפשרו לכם להשיג יציבה נכונה בהליכה לא רק בהקשר של מנח חוליות עמוד השדרה, אלא גם (וחשוב ביותר!) בתבניות דריכה נכונה בהקשר של כפות הרגליים, הברכיים והאגן כלפי מעלה. 

בתמונה מימין (לגולשים מסמארטפון, התמונה לעיל), מטופלת בת 36 אשת הייטק, בעלת קיפוזיס של ע"ש גבי מבני (Structural Kyphosis) חזי וצווארי ו- עמידה אסימטרית, המלווה בשינויים דגנרטיביים (ניווניים) בחוליות ובדיסקים הבין חולייתיים (בקע דיסק/ פריצת דיסק ב- עמוד שדרה מותני ו- היצרות נרחבת של תעלת עמוד השדרה), עם כאבי גב תחתון (L.B.P) והקרנות לרגליים, דבר שהקשה על ביצוע פעולות בסיסיות וחיוניות ביותר כדוגמת עמידה זקופה, הליכה, ישיבה ואף שינה (פרסטזיות במהלך השינה, ראו הסבר בפסקה מעל התמונות). מנח היציבה האסימטרי המובהק בתמונה זו (הטיית מרכז הכובד והעמסת משקל על צד שמאל), ליווה אותה תקופה ארוכה ונכפה עליה בעיקר עקב כאבי גב משמעותיים בהימצאות במנח יציבה נכונה/ סימטרית יותר!
יציבה נכונה, יציבה טובה, יציבה תקינה במהלך טיפול
בתמונה משמאל (לגולשים מסמארטפון, התמונה לעיל): חמישה חודשים בלבד מתחילת הטיפול (קיפוזיס טיפול/ יישור גב עקום)- יציבה נכונה יותר בעמידה, עם גב זקוף יותר באופן דרמטי + כל הסימפטומים של כאב גב תחתון (L.B.P), הקרנות לרגליים ופרסטזיות נעלמו כלא היו! (לכך אנו קוראים "גם וגב"/ רווח כפול *).

אם כן, בתמונות לעיל: לפני טיפול ו- בעיצומו (כלומר, במהלכו) של טיפול בגב כפוף/ קיפוזיס טיפול בקיפוזיסיישור גב עקום יציבה לא נכונה במוטוריקל .     

חשוב לציין: האישה בתמונות, כמו רבים אחרים המטופלים אצלנו**, טופלה לפני כן ב- פיזיותרפיה ובדיקור (טיפול בדיסיפלינות אלה התמקד בעיקר בסימפטומים/ כאב ולא השיג תיקון יציבה משמעותי).

**רבים מהמטופלים שלנו מגיעים אלינו לאחר שטופלו קודם לכן וללא הצלחה יתרה בפיזיותרפיה, כירופרקטיקה, דיקור וכיו"ב.

*גם וגב® הינו סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

גם בחיפוש קיפוזיס טיפול בקיפוזיס, סופסוף גם הבחירה קלה:

בדרך לקלפי? מוטוריקל- P 🙂

בחירה קלה גם בחיפוש לימוד רולר בליידס למבוגרים

עד כמה שימוש בסמארטפון מזיק ליציבה? מדוע איננו עושים שימוש ביישומים כדוגמת וואטסאפ? כיצד נשיג יציבה נכונה בישיבה עם הסמארטפון, המחשב או הטאבלט ומהם "חטיפי יציבה"?

סמארטפון הפך כבר מזמן לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו נעזרים בו יותר ויותר לפונקציות מגוונות, הרבה מעבר לטלפון רגיל. כל אימת שהשימוש בסמארטפון כולל ביצוע שיחות קוליות, כמעט ואין כל בעיה. נרחיב על כך את הדיבור בהמשך הפסקה.

עיקר הצרות בשימוש בסמארטפון מתחיל בצפייה בסרטונים/ קריאה מרובה וחמור מכך, בהקלדה מרובה/ העברת מסרים תכופה באפליקציות כדוגמת וואטסאפ. 

 

 

להמשך קריאה, לחצו על אחד הקישורים הבאים: ישיבה ממושכת מול מסך | ישיבה נכונה מול שולחן מחשב | ישיבה נכונה במשרד | ארגונומיה ישיבה נכונה | ארגונומיה מחשב | ישיבה מול מחשב צוואר | ישיבה נכונה מול המחשב | מיקום מסך מחשב | הרצאת ארגונומיה.

תיקון יציבה- חגורת יישור גב וכתפיים/ חגורת יישור גב/ מיישר גב/ מיישר גב וכתפיים/ מיישר כתפיים האם מומלץ?

 פעמים רבות אנו נשאלים על דעתנו לגבי שימוש ב- חגורת יישור גב/ חגורת גב לגב זקוף (clavicle brace) או מיישר גב וכתפיים או פטנטים אחרים לגב זקוף הנמכרים ברשתות הפארם, לבעלי כתפיים שמוטות קדימה/ כתפיים שמוטות אצל ילדים.

לתפיסתנו, התרומה של חגורת גב/ מיישר גב וכתפיים בהקשר הנוכחי הינה שלילית ומזיקה! ההסבר לכך הוא שהחגורה/ מיישר גב וכתפיים/ מיישר כתפיים מחזיקים את הכתפיים ולכאורה גם את הגב במנח מתוקן (מושכת את הכתפיים לאחור) באופן פסיבי. כך בעצם, הילד/ המבוגר אינם נדרשים להפעיל שרירים/ בקרה עצבית שרירית ולמעשה, החגורה מבטלת/ מוחקת את הגירוי הנחוץ כ"כ של כח הכובד שהינו הטריגר הראשון במעלה להפעלת שרירים (במקרה זה, השרירים היציבתיים וכן, מערכת פרופריוספטיבית/ מערכת תחושה עמוקה). כפועל יוצא מכך, הילד/ הנער/ה, או המבוגר/ת מפתחים במשך הזמן אטרופיה שרירית (סוג של ניוון שריריםUse it or lose it), דבר המוביל להחמרה ניכרת במצב היציבה כאשר מסירים את החגורה/ מיישר גב/ מיישר כתפייםלעיתים אחרי פרקי זמן קצרים של חודשים ספורים!

 

הדבר דומה לשאלות לגבי מדרסים לילדים בעלי פרונציה של כף הרגל, בעלי אפקט שלילי ומזיק באותה מידה!

אין scoliosis, "הכל בסדר"..! האומנם??

 

באופן פרדוקסלי ותדיר למדי, נוטים אורטופדים לייחס משקל רב לעקמת קלה (scoliosis) אצל ילדים/ נערים ולהתעלם מבעיות יציבה חמורות יותר כמו קיפוזיס של ע"ש גבי/ היפר לורדוזיס מותני טיפול או קיפולורדוזיס (כוונתנו ל- קיפוזיס בגב משמעותי- חמור/ לורדוזיס משמעותי/ שקע עמוק בגב תחתון..). ההורים חוזרים הביתה עם הילד בתחושה שהכל בסדר ואינם מודעים לפוטנציאל ההחמרה המשמעותי דווקא של אותן בעיות יציבה סגיטליות (גב כפוף/ יציבה רפויה/ לורדוזיס מוגבר..) המהווה נגזרת של אורח החיים הטכנולוגי של ילדי הסמארטפונים/ טאבלטים (ופוטנציאל החמרה ממשי גם בעת שהילד/ הנער ישן בלילה – ראו מידע חשוב בנושא בדף יציבה לקויה..)..

חשוב לציין: גם יציבה לא נכונה באופן מינורי מחייבת התייחסות בגיל צעיר, מפני שמדובר בפוטנציאל החמרה מהיר, לעיתים בפרקי זמן של חודשים ספורים!

 

ראו מידע רלוונטי נוסף בדף יציבה לקויה , בסעיף מס' 9 (פסקה שכותרתה: יציבה לקויה מתפתחת "מתחת לרדאר").

ילדכם ידע/ אתם תדעו בדיוק מהי יציבה נכונה/ יציבה זקופה בכל מנח: יציבה נכונה מול מחשב, יציבה נכונה בישיבה/ יציבה נכונה בעמידה, יציבה נכונה בהליכה (ברשותנו תרגילים מתקדמים לארגון יציבה בהליכה…), בשינה (נכון מאוד, חשוב לדעת גם איך ליצור ארגונומיית/ ארגונומיה שינה נכונה 🙂 וגם בנהיגה ברכב (לאלו מכם האוחזים בהגה…). אם כן, יציבה נכונה ישיבה עמידה הליכה תהפוך אצלכם מסינית לשפה פשוטה 🙂

 

כללי ישיבה נכונה מול מחשב/ איך לשבת נכון מול המחשב: ילדכם יקבל גם סדרת תרגילים לביצוע בבית, כולל אמצעי המחשה ותרגילים לטובת שיפור היציבה/ שמירה על גב זקוף בעת ישיבה מול המחשב (נכון מאוד, מכיוון שלא ניתן להזיז את הנוער של ימינו מן המחשב ולו לרגע קט, פיתחנו במוטוריקל תרגילים מתוחכמים ומתקדמים לטובת שיפור היציבה, אגב העבודה מול המחשב (online), כדי שלא רק הילד יהיה מחובר online, אלא גם המודעות היציבתית שלו (את כבל ה- usb נספק לו בתוך 'ערכת התרגילים' :-)! 

 

עוד נלמד אתכם/ את ילדכם איך לעבוד עם סמארטפון מבלי להזיק לגב (לתפיסתנו, סמארטפונים וטאבלטים, וגם מחשב נייד נחשבים ל- מזיקים הגדולים ביותר ליציבה מבחינה ביומכנית, ולכן חשוב ביותר לדעת כיצד לתפעל סמארטפון/ טאבלט/ מחשב נייד תוך מזעור הנזק לגב).

טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה/ תיקון יציבה על מרכיביה השונים במוטוריקל,, מבוסס על מודל שלושת ההגאים שלנו!

היפוטוניה אצל ילדים/ קיפוזיס אצל ילדים: ישיבה כפופה/ רפויה/ קיפוזיס בהתהוות- כניעה טוטאלית לכוח הכובד! מנח ישיבה כפופה (סימן שאלה בגב) אופייני של ילד בן 5 (בתמונה) בעל היפוטוניה. הילד שהגיע אלינו לטיפול (טיפול בקיפוזיס ילדים), שומט את כתפיו כלפי מטה, מושך את ראשו לאחור, כדי להשעינו באופן פסיבי על חגורת הכתפיים וע"י כך, להימנע ממאמץ של שרירים יציבתיים (שימו לב לכפל/ קמט בעור באיזור העורף, דבר המעיד על הימצאות במנח יציבתי שגוי כזה במשך תקופה ממושכת..). מנח יציבה כזה כולל הישענות על רצועות באופן מזיק ביותר הן לרצועות, למפרקים, למעטפות המפרקיות (קפסולות), לעמוד השדרה כולו, כולל הדיסקים הבין חולייתיים ועוד.. ישיבה כפופה כזאת מהווה את הבסיס להגדלת עקומות עמוד השדרה, להתהוות קיצור שרירים (אזור צווארי), ולהתפתחות קיפוזיס ילדים/ קיפוזיס של ע"ש גבי, לורדוזיס צווארי/ הסעת סנטר קדימה, גב כפוף אצל ילדים/ גב כפוף בגיל ההתבגרות… תמונה זו ממחישה היטב, עד כמה יציבה לקויה/ בעיות יציבה אצל ילדים מתחילות/ מתהוות כבר בגיל צעיר מאוד!

רפיון שרירים אצל ילדים, יציבה לא נכונה, צוואר כפוף, לורדוזיס צווארי, גב כפוף

בתמונה זו: ישיבה נכונה על כסא/ יציבה נכונה בישיבה/ יציבה נכונה לילדים.

אותו ילד, כשלושה חודשים בלבד מראשית ההתערבות/ קיפוזיס טיפול בקיפוזיס ילדים במוטוריקל, מדגים דפוס יציבה שונה לחלוטין, דפוס יציבה בו השרירים, שכבר הספיקו להתחזק באופן מרשים, נוטלים אחריות על היציבה ומורידים את העומס המזיק שהיה קודם לכן על מבנים ורצועות.

ישיבה נכונה על כיסא, יציבה נכונה בישיבה, ישיבה נכונה לילדים

ואפרופו תיקון יציבה אצל ילדים/ יישור גב עקום אצל ילדים, ילדים עובדים אצלנו קשה בקליניקה. אנו מאמינים גדולים בעבודה קשה! עם זאת וכדבר מתחייב, ילדים ממש נהנים בעת הטיפול, הכיצד?

ובכן, הקשר שבין עבודה קשה להנאה מצוי, בין היתר בהומור!

לאייל שפה ייחודית ומשעשעת במיוחד עם ילדים, כך שהתואר "פיזיו-סטנדאפיסט" שהוענק לו ע"י אחד ההורים לפני שנים רבות, אינו מקרי!

אז לאחר שנים רבות בהן משעשע ילדים בקליניקה, יוצא אייל במופע סטנד אפ ייחודי ומגניב במיוחד לילדים. ראו: סטנדאפ ילדים | סטנד אפ לילדים ליום הולדת | סטנדאפיסט ליום הולדת | יום הולדת סטנדאפ לילדים | מופע סטנד אפ לילדים). 

ודרך אגב, מה עם הגב?

עשו מעשה, טפלו בו עכשיו, כך שלא יכאב!

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ יישור גב עקום/ שיפור היציבה מבוגרים:

לידיעתכם, פיתחנו עבורכם מבחר תרגילים פונקציונליים מתוחכמים, לטובת מודעות יציבתית (איך לשבת נכון ברכב/ איך לשבת נכון ליד המחשב/ איך לשבת נכון במשרד) וכן שימור יציבה נכונה; תרגילים מיוחדים למבוגרים הסובלים מתחושת כאב**/ טיפול בכאבי גב/ אי נוחות בצוואר/ טיפול בכאבי צוואר, תרגילים לביצוע בבית, במיטה (לפני השינה ואחריה..), במשרד/ ישיבה נכונה במשרד ותאמינו או לא, מעבר להבנה איך לשבת נכון באוטו, תיהנו גם משורת תרגילי יציבה מתקדמים לביצוע גם אגב נהיגה ברכב (טיפול/ תרגול עצמי בזמן עצירה ברמזורים/ בפקקים בדרך לעבודה, לעסוּקים מבניכם…). אז, אם אתם בעלי יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה כגון גב כפוף בגיל מבוגר/ היפרקיפוזיס ועוד, קחו אחריות על היציבה שלכם (בריאותכם) ופנו אלינו! מבטיחים גם לכם את המענה המדעי ביותר שניתן להציע כיום!
** להזכירכם, טיפול בכאבי גב/ טיפול בכאבי צוואר במוטוריקל מעניק מענה ביומכני לשורש הבעיה! מתן מענה לשורש הבעיה, מבטל את הכאב (הופך אותו ללא רלוונטי בעליל)!

יציבה נכונה לילדים
יציבה נכונה לילדים/ מבוגרים, משקפת מבנים (ראש, בית חזה, אגן...) הנשענים באופן אנכי זה על זה. תלונות שכיחות על כאבים בצוואר/ כאבי צוואר ושכמות/ כאבים בצוואר ובכתפיים/ כאבים בצוואר ובידיים/ אי נוחות בצוואר/ צוואר כפוף/ צוואר נוקשה/ צוואר נוטה קדימה/ הסעת סנטר קדימה/ צוואר תפוס ילדים ועוד, מקורם למעשה במנח לא נכון של עמוד שדרה חזי (קיפוזיס של ע"ש גבי, המוביל למנח צוואר כפוף)
טיפול בקיפוזיס במוטוריקל, בשיטה חדשנית ובמבחר ענק של כלים
קיפוזיס טיפול בקיפוזיס ילדים/ טיפול בגב כפוף בגיל ההתבגרות/ טיפול בקיפוזיס בגיל מבוגר בשיטת טיפול מדעית וחדשנית במוטוריקל, כולל חיזוק שרירי יציבה פונקציונלי (בישיבה, בעמידה וגם בהליכה!)

יציבה לקויה?
לא אצלנו, נקודה!

848 66 44 -054

 

 

 

 

 

א'-ו', מ- 15:30!

יציבה בעידן ההייטק, תמונת מצב מדאיגה:

ילדים/ נערים מבלים כיום זמן רב מידי מול המחשב, טאבלט, סמארטפון ועוד.. ברור כי עמוד השדרה של אותם 'ילדי מחשבים'/ ילדי הסמארטפון/ טאבלטים נתון להשפעה שלילית מתמדת של כוח הכובד בעת הימצאות במנח של גב כפוף. אם נוסיף לכך את הצמיחה המהירה לגובה בגיל ההתבגרות ואת העובדה שהמערכת השלדית מקדימה בהתפתחותה את המערכת השרירית (השרירים מתפתחים מעט באיחור..) כך שהשרירים נמצאים בעמדה של 'נחיתות ביומכנית'/ חיסרון ביומכני זמני וצריכים לשאת שלד כבד יותר ועצמות/ 'מנופים' ארוכים יותר (ועוד גורמים רבים וחשובים, כגון היעדר מודעות ל יציבה נכונה/ הרגלי יציבה לא נכונים/ קואורדינציה יציבתית נמוכה ו- המחיר האנרגטי הרב שכרוך ביציבה זקופה ועוד..), נבין שישנם יותר מידי גורמים הפועלים לרעתו של הילד/ המתבגר לאורך הזמן. והזמן בהחלט עושה את שלו (מהר מאוד…), והתוצאה היא כניעה לכוח הכובד והתהוות יציבה לקויה/ קיפוזיס בגב (קיפוזיס גבית/ קיפוזיס טורקלית/ קיפוזיס יתר/ יציבה קיפוטית), הכוללת כתפיים שמוטות קדימה וקמר חזי מוגדל/ גב כפוף/ גיבנת בגב, עם נטיית צוואר (צוואר נוטה קדימה)- צוואר כפוף/ קיפוזיס צווארי/ הסעת סנטר קדימה/ מבט שפוף לקרקע), או במקרים אחרים, כאשר אין השמטה של הראש, מקבלים מצב של צוואר עגול (הגדלת לורדוזה צווארית). פעמים רבות גם ישנן תלונות על אי נוחות בצוואר וצורך תדיר לבצע תנועות שונות (כגון סיבובים של הראש/ צוואר) כדי להפיג את תחושת אי הנוחות.

לידיעתכם, קיפוזיס צווארי או הסעת סנטר קדימה (עם או בלי סימפטומים של צוואר כואב/ צוואר תפוס/ צוואר תפוס כואב/ צוואר מציק/ צוואר כפוף/ שרירי צוואר כואבים/ אי נוחות בצוואר…), הוא פועל יוצא/ המשכה של יציבה לא נכונה בעמוד שדרה חזי (גב עליון כפוף/ קיפוזיס יתר).

 

ישנה הבחנה בין קיפוזיס גבית 'גמיש', בד"כ בהביורלי/ התנהגותי, קשור ל- הרגלי יציבה לא נכונים ולרפיון שרירים, לבין קיפוזיס יתר/ קיפוזיס בולט 'קשיח'– ליקוי מבני (הכולל קיצורי שרירים משמעותיים ושינויים ניווניים בשלד, בסחוסים וברצועות) בעל פרוגנוזה (פוטנציאל תיקון) פחות טובה (מכונה לעיתים גם קיפוזיס שוירמן/ מחלת שויירמן Scheurmann’s disease / Scheurmann’s kyphosis). ראו גם סעיף 10 בדף יציבה לא נכונה (בפסקה "מה הופך את מוטוריקל למרכז מוביל…") .

 

חשוב להדגיש כי קיפוזיס גבית 'גמישה' (או כל ליקוי יציבה גמיש) עלול, במשך הזמן (בהיעדר טיפול נאות), להפוך ל קיפוזיס מבני/ ליקוי יציבה קשיח יותר. הדבר הקריטי הינו גיל האיתור/ טיפול! ככל שהאיתור של אותה יציבה לקויה/ ליקויי יציבה אצל ילדים וגם מבוגרים והטיפול בה נערכים בשלב מוקדם יותר (ובגיל צעיר יותר) כך הפרוגנוזה (פוטנציאל התיקון) חיובית יותר, וכך יתאפשר טיפול אפקטיבי יותר!

*עם זאת, אנו מתמחים גם במתן טיפול בקיפוזיס יתר גם בגיל מבוגר!

 

מדוע אסור לדחות טיפול בבעיות יציבה/ יציבה לקויה כדוגמת גב כפוף/ עמידה רפויה/ גב עקום למועד מאוחר יותר?

הורים רבים בוחרים לעיתים לדחות למועד/ גיל מאוחר יותר את ה טיפול בבעיות יציבה של ילדם, מסיבות שונות בהן חוסר זמן (וצורך להשקיע בדברים אחרים, כגון לימודים..), חוסר רצון להתעמת עם הנער המתבגר (הדעתן) המסרב בכלל לשמוע על כך שהיציבה שלו זקוקה לתיקון, מפאת ניסיון קודם עם טיפול/ טיפולים שלא הועילו ועוד..

המסר שלנו להורים כאלה הינו חד משמעי: אסור לדחות טיפול בלקויות יציבה/ יציבה רפויה מסיבות רבות, להלן החשובות שבהן:

  • הפרעות יציבה/ ליקויי יציבה נוטים להחמיר עם הזמן, בעיקר בתקופות של גדילה (לעיתים אף בפרק זמן של שבועות ספורים, בהם הילד/ה צומח/ת במס' סנטימטרים או יותר)  ובהשפעה המתמדת של כוח הכובד! *ראו גם את הפסקה "יציבה לקויה מתפתחת "מתחת לרדאר" לעיל.
  • יציבה לקויה נוטה להחמיר גם במהלך שעות השינה (ראו מידע לעיל)
  • יציבה לקויה שאינה מטופלת בזמן, גוררת במצבים מסוימים כאבי גב!
  • ליקויי יציבה גמישים, קלים לתיקון (תיקון מהיר…) עלולים להפוך עם הזמן (לעיתים תוך זמן קצר) לליקויים קשיחים, מבניים (בשל התקשחוּת והתקבעוּת של מבנים ורקמות), הדורשים טיפול ממושך יותר (במהלכו ייצטרך הילד גם לעבוד קשה יותר, עבור תוצאות טובות פחות!)…
  • במצבים מסוימים, ליקוי קשיח שהחמיר, דורש גם התערבות נוספת בדמות חגורת גב (brace) אותה יצטרכו הילד/ה ללבוש על גופם, או התערבות כירורגית ניתוחית.
  • בתיקון ליקויי יציבה אצל ילדים, קיים 'חלון הזדמנויות' של גיל (בד"כ גיל הצמיחה לגובה/ גיל ההתבגרות), שברגע שהילד עבר אותו, ייתכן שאותו טיפול יהיה פחות אפקטיבי באופן משמעותי (פרוגנוזה פחות טובה)! עם זאת, טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל נושא פרי גם בגיל מבוגר יחסית!
  • טיפולים קודמים לא הועילו?? נסו אותנו! מבטיחים לכם ת ו צ א ו ת ברורות בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load)!

מסקנה נרכשת: לא קיימת אפילו סיבה טובה אחת, לדחות טיפול בבעיות יציבה/ יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה למועד מאוחר יותר!!

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ יישור גב עקום >> להזכירכם, נוסף על טיפול בגב כפוף/ טיפול בבעיות יציבה אצל ילדים/ מבוגרים/ בגיל ההתבגרות, פותחו במוטוריקל כלי טיפול מתקדמים ותפיסות חדשניות למגוון בעיות אורטופדיות כדוגמת פלטפוס ברגל/ פלטפוס ברגל אצל ילדים, גיד אכילס קצר אצל ילדים, פרונציה של כף הרגל טיפוליישור יתר בברכיים, רגלי X ,רגלי איקס אצל ילדים (genu valgus), כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים (intoeing), כפות רגליים פונות החוצה ועוד…

*שימו , יש לנו מידע נוסף וחשוב עבורכם בנושא קיפוזיס טיפול בקיפוזיס ילדים/ מבוגרים/ טיפול ביציבה! 

אנו בעיצומו של פרוייקט ענק להעברת כ- 120 דפים בנושאים שונים מאתר מוטוריקל הישן לפלטפורמה זו! נגיע גם להשלמת המידע בדף הנוכחי!

מה הופך אותנו למובילים ברמה העולמית בתחום היציבה? ראו: יציבה לקויה | יציבה לא נכונה | גב כפוף אצל ילדים | גב כפוף בגיל ההתבגרות | גב כפוף בגיל מבוגר.